Pudelis

Pudelio kailis yra unikalus. Jis nesivelia ir neturi nemalonaus kvapo. Pudelio kailis praktiškai nesišeria. Tinkamai jį prižiūrint ir puoselėjant, jūsų namai visada bus švarūs, juose nesivolios šunų plaukų sąvėlos. Kadangi pudelio plaukai auga iki neriboto ilgio, juos reikia sistemingai kirpti. Iš sukauptų pudelio plaukų galima, juos sukaršus ir suverpus, numegzti gražų megztinį ar šaliką, apgaubti skaudamus sąnarius.

Pudelio kailis nesukelia alergijos, tad, jei jūs esate alergiškas šuns plaukams, šios veislės šunį galite drąsiai laikyti.

Elegantiškas, dailiai apkirptas pudelis traukia net ir abejingų šunims žmonių žvilgsnį. Tačiau, kad jis toks atrodytų, pudelio kailį reikia nuolatos tinkamai prižiūrėti.

Pudelio mažyliai  gimsta padengti šuniukiškais pūkais, kurie palaipsniui, šuniukui augant, iškrenta ir juos pakeičia jaunatviškas kailiukas. Tačiau tikroji kailio struktūra dar nebūna išryškėjusi. Tik gerokai vėliau, šuniui bręstant, kailis įgauna reikiamą struktūrą.

Kailio tekstūrą lemia jo tankis – plaukelių skaičius odos paviršiaus vienete, plauko storis ir jų garbanos forma. Subrendusio pudelio kailis pagal savo struktūrą gali būti virvelinis arba garbanotas. Kailis  yra virvelinis,  kai ašutinis ir apsauginis  kailio sluoksnis susukti į virveles; kailis yra garbanotas, jei jis yra elastingas ir  formuoja vienodas garbanas.

Kailio tekstūra priklauso ir nuo paveldimų veiksnių, ir nuo odos būklės. Gražų taisyklingos struktūros  pudelio kailį, leidžiantį imituoti bet kokio stiliaus šukuoseną, galima suformuoti tik sistemingai ir tinkamai prižiūrint odą ir kailį, derinant su visaverčiu maitinimu.

Pudelio kailiui puoselėti reikia įsigyti keletą įrankių:

  1. Metalinės šukos ilgais, kūginio apdirbimo cilindrinės formos dantimis.  Akivaizdu, kad miniatiūrinių ir karališkųjų pudelių šukos turėtų skirtis savo dydžiu.
  2. Šepetys-slikeris. Šepetys turi būti pritaikytas jūsų šuns gabaritams, ne per didelis, bet ir ne per mažas. Nesirinkite labai kieto šepečio-neįgudus, tokiu galite sužaloti savo pudelio odą.
  3. Plaukų kirpimo žirklės. Patogiausias ilgis – 7 coliai. Prieš įsigyjant žirkles, patariame atvykti pas mus – patarsime kokios žirklės jums tinkamiausios, parodysime kaip jomis taisyklingai naudotis (buitinės žirklės šunų kirpimui netinka!).
  4. Nagų trumpinimo žirklės. Kaip jomis naudotis ir kokias įsigyti – kreipkitės, visada patarsime.
  5. Plaukų kirpimo mašinėlė. Mašinėlių yra įvairių. Jums pilnai pakanka turėti pakraunamą nedidelę mašinėlę, skirtą snukučio ir pėdučių dailinimui tarp apsilankymo kirpykloje. Jei ketinate savo pudeliui atlikti pilną kirpimą, tuomet reikėtų pirmiausiai pasitarti su mumis, nes tai jau nemaža investicija, tad rinktis reikia pagal jūsų poreikius ir piniginės storį-profesionalios kailio kirpimo mašinėlės yra nepigios.

Pudelio kailio priežiūra ir šukuosenos formavimas apima keletą etapų. Apie juos ir pakalbėsiu.

Kailio šukavimas

Šukavimas – tai kasdieninė ir pagrindinė pudelio higienos priemonė. Šukuokite  labai atsargiai: nuo odos iki plaukų galiukų, nepalikite nė vienos nešukuotos vietos ant šuns kūno. Šukuokite šepečiu (slikeriu), užbaigdami procedūrą šukomis. Šukomis tarsi pasitikriname, ar nėra net ir mažiausių sąvėlų. Kaip teisingai šukuoti, kad neliktų sąvėlų, jei nesiseka, parodysime mes.

Kruopštus šukavimas visų pirma yra plaukų maišelių, esančių giliai odoje, masažas, kuris skatina geresnį riebalų (kolageno) pasiskirstymą per odą ir plaukus. Trūkstant jų, plaukai tampa trapūs ir sausi, elektrinasi.

Pudelio plauko augimo ciklas yra neribotas, panašiai kaip ir žmogaus plauko. Kas mėnesį pudelio plaukas paauga apie 2 cm.  Taigi, jei jo nekirpsime, jis labai greit pasieks ilgį iki pat žemės. Toks pudelis jau nebeatrodo estetiškai ir tvarkingai. Jeigu jis bus sistemingai nešukuojamas, kailis labai greit sušoks į sąvėlų rezginius, iš pradžių tegu ir nedidelius, minkštus, bet jie pradės kaupti nešvarumus, jau nekalbant apie tai, kad šie sąvėlų rezginiai yra tikras rojus įvairiems išorės parazitams. Laikui bėgant sąvėlų kamuoliai sukietėja, atsiranda įvairių odos problemų (po sąvėlomis oda nekvėpuoja), ir tuomet lieka vienintelė išeitis-kirpimas mašinėle plikai (kas dažnai irgi yra nelengva).

Kad taip neatsitiktų, krupščiai šukuokite savo pudelio kailį kasdien. Sistemingai šukuojant, tai užims visai nedaug laiko. Ir kreipkitės į kirpyklą pilnam pasirinktam paslaugų kompleksui pagal jūsų pageidaujamą pudelio kirpimo formą. Kirpti pudelį reikia kas 4-6 savaitės. Ne rečiau. Kirpykloje turime įvairių kailio kondicionavimo,  plauko maitinimo bei atjauninimo priemonių.

Beje, net ir sunkesnes sąvėlas patyręs kirpėjas, esant teisingai pudelio kailio struktūrai, gali iššukuoti turimomis specialiai tam skirtomis priemonėmis, tačiau tai užima papildomai laiko, ilgas stovėjimas ant kirpimo stalo vargina šunį, o tuo pačiu padidėja ir kirpimo kaina.

Yra rinkoje įvairių priemonių, palengvinančių sąvėlų iššukavimą. Niekada nesidrovėkite kreiptis patarimo į mus – parodysime ir pakonsultuosime dėl priemonių.

Pudelio maudymas

Iki maudymo  šuo turi būti kruopščiai iššukuotas, nepaliekant nė vienos sąvėlos. Jei liko sąvėlų, po maudymo jas bus sunkiau iššukuoti, be to, sąvėlas sunkiau sušlapinti ir išplauti nešvarumus. Saugokite ausis, kad į ausų kanalą nepatektų vandens.

Iš anksto paruoškite tinkamą šampūną. Prieš plovimą šampūnas praskiedžiamas šiltu vandeniu tokiu santykiu, kad susidarytų gerai putojanti suspensija. Kokiu santykiu skiesti, paprastai būna parašyta ant buteliuko, instrukcijoje. Prieš tepant šampūną, šuo turi būti gerai sudrėkintas švariu vandeniu. Naudokite tik šunų maudymui skirtus šampūnus. Apie tai, kokiais šampūnais maudome pudelius mūsų kirpykloje, skaitykite čia.

Maudymui naudojamas vanduo turi būti pakankamai šiltas, bet ne karštas. Atskiestas šampūnas tepamas ant gerai sudrėkinto vandeniu  kailio ir įtrinamas, kol susidaro sodrios putos. Labai nešvarų kailį  reikia muiluoti du kartus. Paskutinį kartą šampūną tepkite ant galvos ir ausų – būkite atsargūs, kad muilas nepatektų pudeliui į akis. Aš patarčiau pudelio galvai turėti atskirą šampūno, skirto mažų šuniukų maudymui, buteliuką. Tinka ir mūsų vaikų maudymui skirtas šampūnas. Taip yra mažiau dirginamos akys. Po to šampūnas kruopščiai nuplaunamas tekančiu vandeniu. Šampūno likučiai ant jūsų pudelio  odos gali stipriai sualergizuoti. Ypač krupščiai išskalaukite jautriausias šuns vietas – paslėpsnius, pilvą, vidinę šlaunų pusę, lytinius organus.

Po to  ant drėgno kailio  užpilamas atskiestas  kondicionierius. Jei jūsų šampūne jau yra kondicionieriaus, skalavimo priemonės naudoti nereikia. Tačiau priemonė ‘du viename’ niekada nebus geresnė už tinkamai parinktus atskirai šampūną ir kondicionierių.

Po kurio laiko (nurodyto ant kondicionieriaus buteliuko) šuo turi būti dar kartą kruopščiai nuplaunamas švariu vandeniu. Leiskite savo pudeliui dar esant vonioje, nusipurtyti. Tada rankomis atsargiai nuspauskite vandenį nuo ilgo kailio ir apvyniokite šunį specialiu vandenį gerai sugeriančiu rankšluosčiu. Nešluostykite kailio grubiai ir netrinkite. Elkitės taip, kaip elgiatės su savo plaukais. Ausų vidų reikia nušluostyti sausa vata. Vėliau gerai išpūsti džiovintuvu.

Manęs dažnai klausia, kaip dažnai reikia maudyti pudelį. Į šį klausimą nėra vienareikšmiško atsakymo. Viskas priklauso nuo to, kokiose sąlygose šuo gyvena. Mieste, ar kaime. Dažnis priklauso ir nuo metų laiko, ir nuo paties oro sąlygų – ar lyja, ar karštos dienos ir t.t. Na, ir kailio struktūra taip pat turi įtakos. Kalbant apibendrintai, jei jums atrodo, kad šuns kailis purvinas, arba jei sunku šukuoti, reiškia, tikrai laikas SPA procedūroms. Įprastas statistiškas pudelio maudymo dažnis – kas 2 savaitės. Jei tenka maudyti dažniau, būtina kruopščiai parinkti kailio gaivinimo priemones. Antraip gali labai išsausėti oda, o plaukas pradės sausėti ir lūžinėti. Na, ir savaime, tur būt, suprantama, kad letenėles reikia maudyti ir prižiūrėti kasdien, jei oro sąlygos yra atitinkamos.

Kailio džiovinimas (fenavimas)

Prie plaukų džiovintuvo šuniukas turi būti pratinams nuo pat ankstyvos vaikystės.  Džiovinimas atliekamas kartu pakatrotinai šukuojant kailį. Šilto oro srovė iš džiovintuvo nukreipiama į šepečiu ištrauktą plaukų sruogą. Pirmiausia iššukuojamos ir išdžiovinamos kūno vietos su trumpesniais plaukais. Jei šuo turi minkštą, retą, pūkinį, kailį, dar neišdžiūvusias kūno dalis uždenkite rankšluosčiu, kad kailis per anksti neišsausėtų. Pagrindinis džiovinimo  tikslas – kuo geriau ištiesinti pudelio kailį. Tiek šukuoti, tiek džiovinti kailį  būtina, kol ji visiškai išdžius. Šuniui džiovinti skirtas plaukų džiovintuvas turi būti pakankamai galingas. Džiovinimo metu įsitikinkite, kad oro srovė nėra per karšta.

Aš neretai susiduriu su apleisto kailio, susivėlusiais pudeliais. Jie  paprastai atvyksta kirptis kartą į du-tris mėnesius (būna, kad  ir dar rečiau). Dažniausiai tokie pudeliai tarp kirpimų nemaudomi visiškai, arba maudomi netinkamomis priemonėmis, nešukuojami. Verta pažymėti, kad teiginys “ aš jį vakar šukavau 3 valandas” yra įprastas mums, kirpėjams,  tačiau rezultate toks pudelis yra visiškai ne iššukuotas. Žinoma, ir tokie klientai mūsų yra mylimi. Parašiau tai tik kaip pavyzdį, koks šukavimas yra nerezultatyvus, ir netinkamas.

Pudelio kirpimas

Pudelis kerpamas  ant stalelio, kurio dydis ir aukštis turi būti patogus ir pritaikytas kirpėjui. Kad šuns letenėlės neslystų, ant stalo uždėkite guminį kilimėlį. Jeigu leidžia finansinės galimybės, įsigykite specialų stalą. Šiuo metu rinkoje yra platus pasirinkimas įvairaus dydžio stalų, tame tarpe ir elektrinių ar hidraulinių-tokiais labai patogu reguliuoti aukštį pagal jūsų poreikius. Jeigu turite abejonių, ar jums tinka vienoks ar kitoks stalo modelis, kreipkitės, mielai patarsiu. Labai svarbus darbo elementas-stiprus apšvietimas bei galimybė prieiti prie šuns laisvai iš visų pusių.

Nuo pat mažens pratinkite savo pudeliuką šukuoti tiesiai ant stalo.

Tai, apie ką aukščiau parašiau, yra tarsi preliudija prieš pilną kirpimą, kuris turėtų būti atliekama kartą per 4-6 savaites, jei tai kirpimas ne parodoms, o namams (jis vadinamas saloniniu).  Pudelio  darbas visada yra tarsi menininko paveikslo tapymas. Nors ir atliekamas tam tikros formos, jis visada yra visiškai individualus. Todėl kad ir tą patį šunį, kiekvienas kirpėjas net pagal tą pačią kirpimo schema apkirps šiek tiek kitaip. Šukuosena labai vidutiniško eksterjero pudelį gali paversti rafinuotu, stilingu, elegantišku  gražuoliu. Tačiau netinkamas kirpimas ar tam tikram šuniui netinkantis stilius gali sukurti visiškai atvirkščia efektą.  Yra gana daug įvairių informacijos šaltinių, kuriuose aprašoma ir parodoma skirtingi pudelio kirpimo stiliai, pateiktos smulkios kirpimo schemos.  Tačiau išmokti iš jų  teisingai ir gražiai  kirpti pudelį neįmanoma. Jei šuns šeimininkas nori įvaldyti šį meną, būtina užsirašyti į kirpimo mokymo kursus arba paprašyti individualių pamokų pas patyrusį  meistrą.

Vienok, yra  paprastas higienos kompleksas, kurį turėtų sugebėti atlikti kiekvienas pudelio savininkas. Kas pora savaičių reikia kruopščiai kirpti plaukus ant snukio, letenų galuose, po uodega, prie lytinių organų. Tačiau kaip jau aukščiau rašiau, kirpimui skirtos žirklės turi būti specialios. Šių žirklių niekam daugiau nenaudokite, tik savo šuns dailinimui. Jokių popieriaus ar audinių karpymų! Nes kitaip jos greit atšips, o tuomet labai lengva jomis sužnybti ir net įkirpti šuniui. Užteks vieno tokio nesėkmingo karto, ir šuo visam laikui supras, kad žirklės yra ‘skauda!‘ Ir daugiau niekada nebepasitikės jumis, vos pamatęs žirkles šuo visomis išgalėmis priešinsis kirpimui.

Plaukus ant snukio geriau kirpti mašinėle, nors, iš bėdos, galima kirpti ir žirklėmis. Dažnai nepatyrę šunų šeimininkai nukerpa  plaukus ant galvos ties akių linija beveik iki kaktos vidurio, kad jie nepatektų į akis. Tai ne tik negražiai atrodo, bet juos po to ir labai sunku bei ilgai trunka priauginti iki reikiamo ilgio, kad kirpykloje būtų galima suformuoti gražią ‘kepurėlę’.

Nuo mažens šuniuką pratinkite nešioti specialias gumytes, kurių pagalba plaukai ant galvos surenkami į viršutinį kuodelį. Dabar rinkoje galima nusipirkti kokybiškų gumyčių, kurios nekenkia plaukui. Kailį  ausų galuose galima gražiai supynti į kaseles – plauko kokybei tai tikrai nepakenks.

Gausius plaukus tarp pudelio pirštų ir iš po pėdučių apačios būtina iškirpti kas 2 savaites. Nes ten renkasi nešvarumai, plaukai veliasi  į nedidelius, bet kietus kaltūniukus, prie kurių limpa lapai, įsivelia maži akmenukai ir kiti nešvarumai. Žiemą gausiai limpa sniegas. Tik nepersistenkite ir nenukirpkite pėdučių per aukštai – tai dažna šeimininkų klaida. Atrodo tikrai prastai.

Pudelio šukuosenos formavimo būdai

Pudelių šukuosenos gali būti labai įvairios. Pudelio kailis – tai tarsi balta dailininko drobė, kur gali pasireikšti įvairios meninės fantazijos. Tik svarbu, kad šukuosena derėtų su bendra šuns išvaizda. Pudelis visada turi būti gražus ir žavingas. Taip ir bus, jei kirpimas parinktas pagal konkretaus pudelio kūno linijas, darbas atliktas kruopščiai, švariai ir skoningai. Net ir neparodinė pudelio šukuosena gatvėje visada traukia praeivių žvilgsnius, jei šuo atrodo harmoningai ir elegantiškai. Ir savaime suprantama, jog niekas negimė, kaip sakoma, mokėdamas. Pradėkite kirpti patys, treniruokitės, nagrinėkite savo klaidas, konsultuokitės su patyrusiais šunų kirpėjais, ir jums būtinai pasiseks! Be to, šuns kirpimas, kaip niekas kitas, ypač sustiprins ryšį tarp jūsų ir keturkojo draugo.

Jeigu kirpimas namams leidžia pasireikšti kirpėjo fantazijai, tai kirpimas parodoms turi gana griežtai apibrėžtas taisykles. Bet kokia klaida parodų ringe jums gali kainuoti prastesnį įvertinimą (tame tarpe net ir keli neiššukuoti kaltūnai…). Pudelio veislės standarte yra smulkiai aprašyti reikalavimai parodinei šukuosenai. Jų čia smulkiau nenagrinėsiu, nes tokie kirpimai reikalauja profesionalo rankos. Kerpant parodoms, reikia turėti ne tik išlavintus kirpimo įgūdžius, profesionalius įrankius, bet ir gerai išmanyti pudelio anatomijos niuansus. Reikia mokėti pritaikyti pudelio šukuosenos schemas konkretaus šuns anatomijai, išryškinant anatomijos privalumus bei paslepiant trūkumus. Netinkamai apkirpti pudeliai, pavyzdžiui, derinant tarpusavyje skirtingų kirpimo stilių atskiras dalis, parodose yra dikvalifikuojami arba gali būti palikti be įvertinimo. Šiuo metu parodų ringuose vyrauja didelė konkurencija, todėl pudelio šukuosena turi atrodyti nepriekaištingai, apgalvota kiekviena smulkmena.

Pudelių šukuosena laikui bėgant, kažkiek kinta. Ją diktuoja mados pokyčiai (žinoma, standarto ribose).

Jeigu turite klausimų – mielai į juos atsakysiu. Aplankykite mus.

Jūsų JB

 

 

Užsiprenumeruokite mūsų naujienas!

[mailerlite_form form_id=1]

Šunų kirpykla TIKRAS BILDUKAS © 2021. Visos teisės saugomos.