Lagotto-tipiškas vandens šuo.  Vidutinio dydžio, kaimiškos išvaizdos. Jo kūnas tvirtas, kompaktiškas, kvadratinio formato, padengtas gražiomis sukriomis garbanomis. Kailis pasižymi ypač dideliu atsparumu vandeniui.

Šuo be galo budrus, gyvas, dievinantis savo šeiminką. Puikus vaikų išdaigų ir žaidimų kompanjonas. Pasižymi aukštu intelektu, gana lengvai dresuojamas.

Lagotto Romagnolo yra šuo, kurio specializacija – trumų (tauriųjų delikatesinių grybų, dar vadinamų triufeliais) paieška bet kokio tipo vietovėje. Tai vienintelė veislė pasaulyje, besispecializuojanti trumų paieškoje. Išskirtinis šios veislės šunų bruožas – ypač gera uoslė.

Italų meno istorijos tyrinėtojas, žymus šalies kinologas ir kinologijos visų veislių teisėjas  dr.Antonio Morsiani atidavė šios veislės tyrinėjimui itin daug savo laiko.

Atliekant archeologinius tyrinėjimus centrinėje  Italijoje, aptikta  daugybė radinių, kuriuose užfiksuoti labai panašūs į šiandieninius Lagotto šunų atvaizdai. Tose vietovėse (dabartinėje Toskanoje) anksčiau gyveno daug atskirų tautelių. Vienos iš jų, etruskų,  tyrinėjimai yra ypač vertingi. Senovės etruskų civilizacija, kurios visa istoriją iki šiol gaubia daugybė paslapčių,  klestėjo daugiau kaip prieš 2500 metų pr. m. e.( Romos imperijos metais tiesiog išnyko). Būtent etruskai, tauta, kurios civilizacija pražydo anksčiau, negu Graikija pasiekė savo klestėjimo kulminaciją, savo klestėjimo laikotarpiu kartu su graikais ir atvedė Europą prie jos istorijos slenksčio. Atkasti  archeologiniai radiniai leidžia daryti prielaidą, kad panašūs į Lagotto šunys etruskus lydėdavo jų kasdieniniuose darbuose bei kelionėse jūra. Italų tautos nuo seniausių laikų turėjo klestinčius komercinius mainus su Rytų tautomis. Tuose komerciniuose mainuose natūraliai dalyvaudavo ir šunys. Tai labai padėjo išplisti etninėms šunų grupėms į kitas šalis. Būtent todėl galima teigti, kad Lagotto yra kitų, kiek vėliau susiformavusių vandens šunų veislių ar jų grupių protėviai.

Kai italų vandens šunys per Šiaurės Afriką atvyko į Ispaniją, per maurų užkariavimo laikus (per kuriuos aptikti ten  šunys – dabartinių ispanų vandens šunų protėviai), jie jau šimtmečius buvo paplitę visame Italijos pusiasalyje, ypač drėgnose ir pelkėtose Šiaurės Italijos srityse. Lagotto buvo naudojami Šiaurės Italijoje labai plačiai. Dėl savo ypatingos uoslės šie šunys  kaimo vietovėse, kurios tuo metu buvo drėgnos ir pelkėtos, tapo tikru atradimu kaimo žmonėms prie ūkio. Lagotto su malonumu rausdavosi giliose pelkynuose, surasdami ištisas trumų plantacijas po žeme. Be to, Lagotto buvo laikomas paprastu medžioklės šunimi, kuris su malonumu išgriebdavo iš ežeringų vietovių antis ir atnešdavo jas savo šeimininkams. To meto šunys pasižymėjo itin stipriai išvystytu medžioklės instinktu.

Kadangi tuo metu pagrindinis susiekimas vykdavo jūra nedideliais būriniais laiveliais (tose vietovėse buvo daug natūralių uostų), tai Lagotto ir čia buvo puikūs pagalbininkai.  Čia jie buvo nepamainomi ištisų kuosų pulkų, supančių žvejų laivus, žudikai. Lagotto, dažnai valandas ir valandas, nardė net šalčiausiomis dienomis, kartais sulaužydami ledo dangą ir plaukdami po vandeniu, kad sugrąžintų papjautus paukščius.

Laikui bėgant pramonės vystymasis pasiekė ir atokiausius pelkėtus Italijos kampelius. Numelioravus žemes, nebeliko poreikio panaudoti šunis triufelių paieškai. Drąstiškai sumažėjus ežeringų vietovių pamažu sunyko ir jų mežioklės instinktas. Lagotto specializacija tapo trumų paieška. Pereinamasis laikotarpis tarp šių dviejų Lagotto funkcijų gali būti datuojamas apie 1840–1890 m.

Tolimesnis laikotarpis, ypač tarp I-ojo ir II-ojo pasaulinių karų, nebuvo palankus Lagotto tolimesnei raidai. Pramonei toliau vystantis buvo iškirsta daugybė miškų, o vynmedžių ir vynuogynų tvoros buvo pakeistos metaliniais stulpais. Todėl trumų plantacijos drąstiškai sumažėjo, tapo tikra retenybe. Kadangi to meto Lagotto  laikytojai šunų kryptingai (pagal genetikos dėsnius) neveisė, atsirado nepageidaujamų kraujomaišų, susidarė grėsmė veislei išnykti.

Aštuntojo dešimtmečio viduryje grupė talentingų Romanijos šunų mylėtojų, vadovaujama džentelmeno iš Imolos Quintino Toschi, tenykščio kinologijos klubo  prezidento, vadovaujant profesoriui Francesco Ballotta (puikaus ENCI (Italijos kinologinės organizacijos) veisėjo ir teisėjo, jaunystėje turėjusio tokius šunis) ir padedant  dr. Antonio Morsiani bei Lodovico Babini, Romanijos šunų mylėtojui, nusprendė, kad atėjo laikas perimti veislę į savo rankas ir ją išsaugoti nuo beveik visiškos degeneracijos, į kurią ji rizikuoja įkristi dėl ją laikiusiųjų žmonių nekompetencijos ir nepriežiūros. Jie davė impulsą genetinei Lagotto rekonstrukcijai, ištraukdami veislę iš tamsaus  tunelio, tuo išssaugant nedidelį dar išlikusį veislės genofondą. Veislės atkūrimas ir rekonstrukcija buvo atlikta pasirinkus kelią  palikti šunis tiesioginių Lagotto naudotojų rankose. Tai leido sugrąžinti Lagotto grynumą nepašalinant jo iš kilmės vietų ir neiškreipiant specifinės funkcijos, išlaikant darbines savybes.

Quintino Toschi, Giovanni Mirsiani, Gilberto Grandi ir  veisėjas Luciano Landi

Nuotraukoje iš dešinės: Quintino Toschi, Giovanni Mirsiani, Gilberto Grandi ir  veisėjas Luciano Landi. 1988 metai.

1988 metais įkūrus Italijos mieste Imoloje pirmąjį oficialų Lagotto klubą, ( šiandien turintį daugiau nei  300 narių visame pasaulyje), buvo sudarytos sąlygos oficialiai pripažinti veislę ENCI ir FCI. Oficialus ENCI pripažinimas, patvirtinus daktaro Antonio Morsiani parengtą morfologinį standartą (po metų šimtų tiriamųjų biometrinių matavimų), įvyko 1992 metais. 1995 metais dėka nuolatinio nuoseklaus klubo darbo buvo pasiektas tarptautinis FCI pripažinimas, nustačius 10 metų pereinamąjį laikotarpį. Paskutinę lagotto FCI standarto versiją, labai nežymiai pakitusią nuo pirmojo dr. Antonio Morsiani parengto standarto, galite rasti čia

Buvo pastebėta, kad veislė yra plačiai paplitusi Europos ir pasaulio lygmeniu, o kiekvienais metais įvairiuose FCI  klubuose, Anglijos kinologų klube ir AKC auga vienalytis ir tikrai nemažas šuniukų skaičius. Keletas pavyzdžių: Italijoje nuo 545 šuniukų, užregistruotų 1994 m., iki beveik 900 šuniukų 2002 m., gimimų skaičius padvigubėjo per 9 metus. Tokiose šalyse kaip Šveicarija, Suomija, Švedija, Didžioji Britanija per kelerius metus registruotų šuniukų skaičius išaugo dešimteriopai, o kai kuriais atvejais net šimtą kartų. Tarptautinį veislės paplitimą liudija nuolat didėjančios šuniukų registracijos tokiose šalyse kaip Šveicarija, Olandija, Vokietija, Prancūzija, Suomija, Švedija, Didžioji Britanija, JAV, Australija. Turime kasmet  didėjantį šių šunų kiekį ir Lietuvoje. Pirmieji šunys Lietuvos šunų veislių knygoje įregistruoti 2008 metais.

Siekiant apsaugoti Lagotto morfologinius bruožus (t.y. veislės grynumą) ir koordinuoti teisingą morfofunkcinę veislės atranką tarptautiniu lygiu, 1997 metais buvo įkurta UMLAG (Pasaulinė Lagotto Romagnolo klubų sąjunga-Unione Mondiale dei Club Lagotto Romagnolo). Aukščiau minėtų šalių Lagotto klubai priklauso šiai tarptautinei asociacijai, kurios prezidentas yra dr. Giovanni Morsiani.

Italijoje vyksta tikras šios veislės šunų renesansas. 2011 metais veislės registre buvo 1793 šunys, o 1920 metais jau 3654. Ir šis skaičius vis didėja. Lagotto tampa populiarūs vis daugiau šalių.

Siekdamas išlaikyti originalius Lagotto Romagnolo darbo įgūdžius, Italijos Lagotto klubas „Quintino Toschi” jau daugelį metų organizuoja tinkamumo testus triufelių paieškai visoje Italijos teritorijoje. Beje, klubas pavadintas vieno iš veislės atkūrėjų, Quintino Toschi, vardu.

Lagotto Romagnolo šiandien yra vienintelis grynaveislis šuo pasaulyje, atrinktas triufelių medžioklei. Ypatingas gabumas medžioklei, puikus mokumas ir ankstyvumas, išnykęs medžioklės instinktas daro jį šunimi, pasižyminčiu idealiomis savybėmis šiam darbui. Pastaraisiais metais profesionaliai atlikta atranka grįžtant prie pradinės morfologijos dar labiau išgrynino požiūrį į Lagotto atliekamą darbą. 2006 m. ENCI patvirtino Lagotto, kaip darbinio šuns, standartą ir Triufelių paieškos bandymų reglamentą. Kiekvienais metais įvairiose vietovėse vykstantys lauko bandymai sutraukia vis daugiau entuziastų. 2015 metais įvyko oficialios pirmosios tarptautinės Lagotto darbo varžybos.

Trumų verslas. Trumpai nukrypsiu nuo temos apie šunis, nes trumų (triufelių)  verslas irgi vertas bent kiek platesnio aprašymo. Trumų medžiotojai itališkai vadinami “trifulau“. Trifulau save vadina pasakų pasaulio atstovais, tokiais kaip nykštukai ar fėjos, todėl jie medžioja tik naktimis. Pasak legendos, trifulau  medžioja tik naktimis, o su savimi visada turi baltą šunį. Trifulau medžioklės plotai yra komercinė paslaptis. Jie yra paveldėti ir paslėpti nuo konkurentų. Triufelių rinkimas – tikra medžioklė. O kas ieško triufelių su žmogumi? Pagalbininkai čia yra kiaulės ir šunys. Būtent kiaulė yra pirmasis gyvūnas, padėjęs žmogui ieškant trumų. Išmokyta kiaulė šeimininkui-medžiotojui gali padėti iki 10 metų. Tačiau šie gyvūnai greitai pavargsta, be to, jiems sunku ieškoti dideliuose plotuose. Tokiais atvejais triufelių paieška gali būti patikėta šuniui, kuris gali ištisą dieną bėgioti miške nepavargdamas. Žinoma, prieš tai šuo turi būti apmokytas šiam darbui.

Trumų medžioklė orientuota į mėnulio fazes. O iš kelių šimtų trumų rūšių vos kelios yra vertingos. Skiriami baltieji ir juodieji (pastarieji ypač vertinami-lotyn. vardas Tuber melanosporum) trumai. Tai požeminiai grybai, augantys tarp medžių šaknų. Jie auga ąžuolynuose ir skroblynuose maždaug 10–20 cm gylyje ir užauga nuo riešuto iki bulvės dydžio, su juoda gruoblėta luobele. Ne visų rūšių ąžuolai ir skroblai bei dirvožemio mechaninė struktūra vienodai tinka šiems grybams. Jie mėgsta kalkingą, humusingą žemę, auga po keletą vaisiakūnių viename lizde.

Grįžtant prie Lagotto, reikia pasakyti, kad tai tikrai unikali, labai mažai pakitusi nuo jos aprašymo istoriniuose šaltiniuose (jie egzistuoja nuo 16-to amžiaus pabaigos) iki šių dienų. Ir puikiai išlaikiusi savo, kaip darbinio universalaus šuns, savybes. Ir nors šiandien Lagotto yra pirmiausia žinomas kaip vienintelis pasaulyje trumų medžioklis, jis puikiai išlaikęs ir visas vandens šuns savybes kaip retriveris: Lagotto yra puikūs plaukikai, nes yra išskirtinai ištvermingi nedideli šunys, galintys dirbti ilgas valandas panirę į ledinį vandenį. Jiems padeda plėvė tarp kojų pirštų ir dvigubas neperšlampantis kailis, dengiantis visą kūną. Netgi jo vidinės ausų ertmės yra padengtos storais plaukais, kad, nardant tarp ančių, nepatektų vandens į vidinę ausį. Šiuo metu Italijoje yra ribotos galimybės šaudyti antis, ir tik keletas šunų vis dar naudojami aportuoti vandens paukščius iš vandens.

Kokie jie. Lagotto išsiskiria linksmu charakteriu ir puikiomis darbinėmis savybėmis. Kailio ypatybės, leidžiančios gyvūnui jaustis patogiai net lediniame vandenyje, yra pagrindinis veislės skiriamasis bruožas. Lagotto labai patogu laikyti name ar bute. Jie praktiškai nesišeria ir neturi specifinio kvapo. Tinka linkusiems į alergiją žmonėms.

Apie kailio priežiūros ypatumus skaitykite čia.

Lagotto yra bendraujantis, draugiškas, taikus šuo. Visiškai netinkama veislė laikyti kiemo voljere, nes Lagotto negali pakęsti vienatvės, nori visada būti šalia savo šeimininko ar šeimos narių. Šis šuo puikiai tinka vaikams – taikus,  draugiškas ir be galo žaismingas. Moka sugyventi su kitais šunimis – nėra įkyrus. Su nepažįstamaias žmonėmis Lagotto yra santūrus ir įtarus. Nepaisant akivaizdaus  ramumo ir abejingumo jis visada išliks budrus ir visada laiku įspės savo šeimininką apie jam įtartinais pasirodžiusius svečio veiksmus.

Lagotto Romagnolo dėl savo aukšto intelekto, sumanumo ir noro įtikti šeimininkui labai lengvai pasiduoda pozityviai dresūrai. Tereikia dėmesio, supratimo ir šiek tiek kantrybės. Griežti metodai auginant tokį šunį yra visiškai nepriimtini.

Paklausykite, ką pasakoja apie Romanijos vandens šunis jų šeimininkai LRT laidoje „Mūsų gyvūnai”, kuriuos kalbina laidos vedėja Rasa  Eilunavičienė  (Visą laidą galite pamatyti čia).

Šis šuo pareikalaus daug jūsų laiko ir dėmesio. Lagotto yra atletiški, aktyvūs ir žaismingi, jiems reikia gero išsikrovimo,  todėl jums reikės vaikščioti ir žaisti 2-3 kart per dieną. Jei esate vyresnio amžiaus, turite sveikatos problemų ar nemėgstate aktyvaus poilsio, Lagotto geriau nesirinkite. Šuo, kuris  neturi galimybės tenkinti savo poreikius aktyviai veiklai kartu su jumis,  aktyvios veiklos trūkumą kompensuos „remontuodamas“ jūsų butą, kol būsite darbe.

Kaip ir dera vandens šunims, Lagotto labai mėgsta maudytis. Su pirmu atšilimu ir iki pat šalnų jie su malonumu  šoka į vandenį. Todėl plaukimas turėtų būti neatsiejama jų gyvenimo dalis. Turėkite omenyje, kad jei šalia nėra vandens telkinio, šuo mielai pasirinks balą, net ir pačią nešvariausią, kaip vandens telkinio, alternatyvą.

Lagotto puikiai jausis jūsų namo kieme, tačiau turite nepamiršti, kad jų negalima palikti be priežiūros. Juk šie šunys – puikūs duobkasiai, tad iškasti gilias vertikalias duobes jūsų kieme jiems yra juokų darbas, ir tai tikrai neužims daug laiko!

Mityba. Šuns išvaizda ir sveikata priklauso nuo Lagotto Romagnolo maisto kokybės, todėl maistui nereikėtų taupyti. Iš esmės, kaip ir dauguma natūraliai susiformavusių veislių, Lagotto nėra reiklūs maistui. Jie nelinkę į alergijas. Jiems galioja bendros šunų mitybos taisyklės. Todėl rinkitės tik aukščiausios kokybės pramoninius pašarus arba galite maitinti RAW principu. Svarbu, kad būtų patenkinti aktyvaus ir energingo šuns poreikiai, t.y. tinkamas baltymų, riebalų ir angliavandenių santykis, reikalingas dirbančiam šuniui.

Reikia pažymėti, kad Lagotto linkę į nutukimą, jei jie mažai juda. O nutukimas savo ruožtu gali sukelti kai kurias ligas. Todėl būtina laikytis šėrimo normų ir būtinai jas mažinkite, jei jūsų Lagotto gauna papildomai įvairių skanukų. O šie šunys juos tiesiog dievina!

Sveikata. Lagotto  gyvena vidutiniškai 14-16 metų. Puikią sveikatą turi palaikyti subalansuota pagal šuns poreikius mityba. Šie šunys retai sutinkami vet. klinikų laukiamuosiuose. Yra vos keletas įgimtų ligų (pvz. jaunatvinė epilepsija), tačiau jos dažniausiai pasireiškia dar esant mažiems šuniukams veisėjo namuose, tad įsigyti  nesveiką šuniuką patikimam veislyne galimybė yra minimali.

Jeigu renkatės šuniuką. Mažas šuniukas nėra žaislas. Todėl, prieš įsigydami mažąjį draugą, turite gerai tam pasiruošti, atlikti „namų darbus“. Mažas šuo namuose tikrai grauš jūsų daiktus, turite iš anksto gerai tą įvertinti, parenkant šuniukui tinkamą laikymo vietą. Net jei ir ką nors sugrauš, su mažu šuniuku reikia elgtis kaip su vaiku – su meile. Nusiteikite psichologiškai, kad patirsite kai kuriš „nuostolių“ na bet juk, gerai pagalvojus, tai tėra nedidelė smulkmena, lyginant su džiaugsmu, kurį įsigysite drauge su mažuoju Lagotto Romagnolo!

Lagotto Romagnolo šuniuko kaina priklausys nuo to, ko ateityje norėsite iš gyvūno. Ar norite jį turėti tik kaip šeimos draugą, ar planuojate jį veisti, ar lankyti parodas, o gal norite realizuoti jo darbines savybes.

Jei jau nusprendėte įsigyti tokį stebuklą, kreipkitės tik į patikimus, turinčius gerą reputaciją veisėjus. Visą informaciją apie Lietuvoje esančius veislynus ir esamas bei planuojamas vadas jums suteiks Lietuvos kinologų draugijos nariais esantys klubai. Klubų sąrašą galite rasti čia.

Turiu pažymėti, kad su Romanijos vandens šunimis yra susiję daugiau veislių, panašių savo išvaizda, tačiau besiskiriančių charakteriu. Tad, jei Lagotto jums, perskaičius mano apžvalgą, pasirodė per judrus šuo, gal būt, vertėtų pagalvoti  apie portugalų ar ispanų vandens šunis, kuriems būdingas ramesnis charakteris?

Kad ir kokią veislę bepasirinktumėte, įsigiję augintinį iš patikimo veisėjo rankų, jūs visą gyvenimą galėsite gauti nemokamų patarimų, kada tik prireiks.

Užsiprenumeruokite mūsų naujienas!

[mailerlite_form form_id=1]

Šunų kirpykla TIKRAS BILDUKAS © 2021. Visos teisės saugomos.