Sausas šunų maistas palyginti atsirado nesenai. Jis buvo pradėtas gaminti iš maisto atliekų. Sausas maistas greit išpopuliarėjo ir pasiekė beveik kiekvieno šuns dubenėlius. Tais laikais nebūdavo daug informacijos šaltinių, todėl žmonės nežinodavo ar tikrai gerą ėdalą perka. Bet dabar XXI amžius ir informacijos šaltinių yra daugiau. Todėl kviečiu visus paskaityti mano surinktą informacija apie sausą šunų ėdalą.

Skirstymas

Šunų ėdalai yra dažniausiai skirstomi į „ekonom“, „premium“ ir „superpremium“. Turbūt supratote, kad super premium iš visų geriausias. Dažnai (bet ne visada) super premium klasės ėdaluose būna kokybiški produktai, daug mėsos. Premium klasė nėra bloga, bet nebūna ir labai gera. Dažnai ten būna didesnis procentas grūdų, būna „mėsa ir šalutiniai produktai“ užrašai. Taip pat dažnai pasitaiko antioksidantų. Ekonom klasės ėdalai patys prasčiausi. Juose mažai arba išvis nėra mėsos. Daug grūdų, produktai nekokybiški. Tai kenkia šuns sveikatai.

Mėsa

Šunys yra visaėdžiai, bet labiau linkę prie mėsėdžių, todėl jų maiste turi būti kuo daugiau mėsos. Mano manymu mažų mažiausiai ėdale turi būti 40 % mėsos. Ji turi būti kokybiška. Būtinai reiktų gamintojams nurodyti mėsos rūšį. Netinka tokie užrašai „mėsa ir mėsos produktai“ ar „mėsa ir šalutiniai produktai“. Tai gali reikšti atliekas (kanopas, kaulus, nagus ir t.t.). Jeigu mėsa šviežia, jos kiekis sumažėjęs. Jeigu rašoma, kad mėsa dehidratuota, tai vadinasi kiekis mėsos yra išsilaikęs.

Grūdai

Grūdai ėdale neturi sudaryti didžiosios dalies ėdalo sudėties. Jei etiketėje parašyta „grūdai“, bet neparašyta kokie, tai yra galimybė, kad ten yra šunims kenksmingų grūdų.

Kukurūzai gali sukelti alergiją, tačiau nevisiems. Taip pat ir kukurūzų glitimas.

Kviečiai būna dažniausiai ekonom arba premium klasės ėdaluose. Kviečiai gali sukelti sveikatos problemas dažniausiai susijusias su oda, kailiu ir virškinimu.

Daržovės

Šunims sveika yra taip pat daržovės ir žaliavos, tačiau tikrai ne viskas iš jų.

Kartais būna parašyta „vaisiai ir daržovės“. Tai vėl gi neaišku, kas juos sudaro.

Žirnių baltymai kai kuriuose maistuose irgi pasitaiko, bet Lietuvoje retai. Dažniausiai juos deda į nekokybiškus ėdalus, nes tai pigu. Žirnių proteinai nėra labai sveiki šunims.

Būna kartais ir bulvių baltymų. Irgi naudojami dėl to, kad yra pigiau, bet taip pat nelabai sveika.

Sėklos

Iš sėklų nesveikos yra sojos. Jos yra baltymingos ir dedamos į ėdalus su nekokybiška, pigia mėsa. Sojos baltymai yra daug prastesni už kitų rūšių baltymus. Reikėtų ypač vengti jeigu šuo yra alergiškas, labai jautrus.

Priedai

Pagrindiniai priedai yra dažikliai, konservantai ir antioksidantai, fosforo acidas. Taigi ir parašysiu apie juos.

Dažikliai

Jie kenkia ir žmonėms ir šunims. Jeigu šuns ėdalas šviesiai geltonas, raudonas, žalias ar kitų išskirtinių spalvų tai jame tikrai yra dažiklių. Dažnai dažikliai turi savo E pavadinimus, kaip kad žymimas E621.Šunims nerūpi kokia ėdalo spalva, čia tik šeimininkams traukia akį.

Konservantai ir antioksidantai. Jie yra dedami, kad maistas ilgiau išsilaikytų nesugedęs. Tačiau būna ir naturalių, bet dažniausiai šie priedai yra padaromi dirbtinai. Tai gali kenkti šuns sveikatai. Kenkti ir odai, akims, kvėpavimo takams.

Fosforo acidas (E338). Naudojamas kaip kvapioji medžiaga, emulsiklis ir neleidžia ėdalui būti išblukusiam. Jį deda ir į kolą. Reikėtų vengti maisto, kur daug fosforo acido.

Kiti ingredientai

Celiuliozė. Ją galima gauti iš augalų. Balta celiuliozė yra gaminama iš popieriaus arba medienos. Celiuliozę dažnai deda į dietinius ėdalus, nes joje nėra kalorijų. Bet celiuliozės reiktų vengti.

Aliejai ir riebalai. Jeigu jų bus daug šuns racione, tai gali privesti prie svorio ir sveikatos problemų, kaip ir žmonėms.

Druska

Šunims ji patinka dėl skonio, taigi jie labiau valgo sūresnį maistą. Kaip ir mums taip ir šunims daug druskos nėra gerai, tai reikėtų vengti maisto, su gan dideliu jos kiekiu. Geriau kuo mažiau arba be jos. Ypač tai svarbu jei šuo turi širdies ar kraujo spaudimo problemų.

Cukrus. Šunys mėgsta ir cukrų, na kaip ir mes. Cukrus gali būti išgaunamas iš kukūrūzų, kviečių, cukranendrių, cukrinių runkėlių ir taip toliau. Per daug cukraus gali duoti blogų pasekmių sveikatai. Mityba kurioje yra daug cukraus gali padaryti šunį hiperaktyviu…Kenkia šunų dantims.

 

Šaltinis: http://mesirsunys.blogspot.com

Užsiprenumeruokite mūsų naujienas!

[mailerlite_form form_id=1]

Šunų kirpykla TIKRAS BILDUKAS © 2021. Visos teisės saugomos.